Blog

Rodzaje oczu u klientek a dobieranie rzęs

Każda stylistka rzęs powinna zadbać o to, aby swojej klientce zapewnić najlepszy możliwy efekt. Jako stylistki rzęs wiemy, jak ważne jest zaufanie ze strony klientek. Dlatego kluczowe jest, aby umiejętnie dobrać rzęsy, dopasowując je między innymi do kształtu oczu. Nie powinno się stosować jednego typu rzęs dla każdej klientki – dla dobrej stylistki jest to oczywiste.

Aby dobrać odpowiedni efekt, musimy przeanalizować i rozpoznać kształt oczu, sposób ich osadzenia i rozmieszczenia. Dziś kilka słów właśnie na ten temat.

Jakie są rodzaje oczu i jak dobierać do nich rzęsy?

Oczy migdałowe

To z punktu widzenia stylistki najprostszy kształt, który pasuje do każdej stylizacji. Nie musimy eliminować żadnej koncepcji, chyba że przemawiają za tym inne kwestie (np. zbyt słabe lub zniszczone rzęsy).

Oczy azjatyckie

W przypadku takich oczu rzęsy często nie są widoczne pod nawisającą powieką, jednak tak naprawdę są dość długie. Można zastosować mocniejsze skręty rzęs w środkowej części oka, a przy kącikach wewnętrznych użyć rzęs dłuższych, ale delikatniej skręconych.

Małe oczy vs. duże oczy

  • W przypadku małych oczu, zadaniem stylistki jest optycznie je powiększyć. Nie stosujemy długich rzęs, ale rzęsy krótkie lub średniej długości (od 5 do 10 mm). Najlepiej kierować je na zewnątrz i zastosować umiarkowany lub mocniejszy skręt.
  • Przy dużych oczach również nie należy stosować zbyt długich rzęs, ponieważ efekt nie będzie wyglądał estetycznie, a oczy nadmiernie zdominują twarz. Unikamy długich rzęs zwłaszcza w środkowej części oka, ale można je umieścić w okolicy kącika zewnętrznego, aby optycznie wydłużyć oko.

Oczy szeroko osadzone vs. oczy blisko osadzone

  • Ten rodzaj oczu wymaga zastosowania mocniejszych skrętów. Nie stosujemy długich rzęs w kącikach zewnętrznych, bo wtedy oczy wydają się położone jeszcze szerzej.
  • W przypadku oczu blisko osadzonych unikamy długich rzęs w kącikach wewnętrznych i na środku oka. Z kolei kąciki zewnętrzne wyciągamy dłuższymi rzęsami.

Oczy głęboko osadzone

Są to oczy zagłębione, w pewnym sensie schowane w twarzy. W przypadku takich oczu musimy użyć mocniejszych skrętów, a dłuższe rzęsy umieszczamy w środkowej części oka, aby optycznie „wyciągnąć” oczy na przód twarzy.

Oczy wypukłe

Stylizując oczy wypukłe należy unikać długich rzęs na środkowej części powieki, a zamiast tego zastosować krótkie rzęsy o delikatnych skrętach.

Opadająca powieka vs. opadające kąciki oczu

  • Oczy z opadającą powieką są dość trudne do stylizacji, ponieważ zadaniem stylistki jest jak najlepsze zamaskowanie tego efektu. Na środkowej części powieki umieszcza się rzęsy dłuższe, natomiast kąciki zewnętrzne należy wykończyć krótszymi rzęsami i używać mocnych skrętów.
  • Kąciki zewnętrzne skierowane w dół niż kąciki wewnętrzne, czyli tak zwane opadające kąciki oczu, wymagają zastosowania krótkich rzęs w kąciku zewnętrznym. Od połowy oka można zastosować mocniejszy skręt, aby optycznie podnieść oko.

Bardziej szczegółowe informacje na temat dobierania sztucznych rzęs do oczu oraz do ogólnego wyglądu twarzy klientki można oczywiście otrzymać podczas jednego ze szkoleń w Akademii. Serdecznie zapraszam do zapisów – zawsze warto poszerzać swoja wiedzę i oferować swoim klientkom coraz lepsze i bardziej satysfakcjonujące usługi.