Blog

Kiedy stosować cleaner i primer?

Każda stylistka rzęs powinna pamiętać o tym, że równie ważne, co precyzyjna aplikacja, jest odpowiednie przygotowanie naturalnych rzęs do zabiegu przedłużania. Efekty stylizacji w bardzo dużej mierze zależą od tego, czy rzęsy są wcześniej właściwie oczyszczone i czy mają dobrą przyczepność. Pierwszy etap stylizacji wymaga więc użycia specjalnych preparatów. Cleaner i primer pełnią bardzo ważne rolę – wpływają zarówno na trwałość i estetykę stylizacji, jak i na bezpieczeństwo całego zabiegu. Czym się różnią te dwa preparaty i kiedy należy je stosować?

Cleaner – oczyszczanie rzęs

Zgodnie z tym, co sugeruje nazwa, cleaner jest preparatem służącym do oczyszczania naturalnych rzęs przed przedłużaniem. W jego skład wchodzą:

  • woda – nośnik i rozpuszczalnik dla pozostałych składników preparatu,
  • alkohol – jego funkcją jest rozpuszczanie substancji oleistych (np. pozostałości po kosmetykach do makijażu, a także naturalnego sebum),
  • kwas arachidonowy (AA) – substancja zmiękczająca,
  • silany – związki krzemu z wodorem, które ułatwiają oczyszczanie rzęs poprzez wiązanie znajdujących się na nich zanieczyszczeń.

Cleaner jest preparatem, którego używa się w pierwszym etapie przygotowania do zabiegu przedłużania rzęs. Gdy już rzęsy są dokładnie oczyszczone, należy zadbać o zwiększenie ich przyczepności, tak aby poprawić trwałość stylizacji. I tu do akcji wkracza primer.

Primer – większa przyczepność rzęs

Preparaty zwane primerami są używane w wielu zabiegach kosmetycznych i upiększających, np. podczas wykonywania makijażu czy stylizacji paznokci. Samo słowo „primer” oznacza podkład, czyli coś, co stosuje się jako pierwsze. Primer w stylizacji rzęs służy do zwiększania przyczepności rzęs i pozwala przyśpieszyć wiązanie kleju. Składniki tego preparatu to:

  • woda,
  • PVP (poliwinylopirolidon) – substancja o funkcjach wiążących (ułatwia szybkie wytwarzanie trwałych wiązań podczas aplikacji rzęs),
  • etanol – rozpuszczalnik dla PVP.

Niekiedy w składzie preparatu można znaleźć także inne substancje (np. substancje zapachowe).

Kiedy stosować cleaner, a kiedy primer?

W związku z tym, że efekty stylizacji w dużej mierze są uzależnione od odpowiedniego oczyszczenia rzęs przed zabiegiem, stosowanie cleanera jest absolutnie niezbędne za każdym razem. Jest to preparat, którego nie może zabraknąć w ekwipunku profesjonalnej stylistki rzęs.

Jeśli chodzi o primer, jego użycie jest raczej opcjonalne. Wiele stylistek po oczyszczeniu rzęs cleanerem stosuje primer zanim przejdzie do dalszych etapów zabiegu. Niektóre jednak pomijają ten etap i od razu rozpoczynają aplikację rzęs. Niekiedy takie rozwiązanie jest nawet wskazane, np. w okresie letnim, przy wysokich temperaturach i suchym powietrzu. Zastosowanie primera może utrudniać powstawanie trwałych wiązań, jeśli w pomieszczeniu jest zbyt ciepło i sucho.

Szczegółowe informacje o tych preparatach i ich zastosowaniu można zdobyć podczas kursów stylizacji rzęs. Zapraszam serdecznie do zapisów!