Blog

Jak wybrać idealną pęsetę do stylizacji rzęs?

Stylizacja rzęs wymaga dobrania nie tylko odpowiednich produktów, ale także funkcjonalnych narzędzi, które pozwolą skutecznie i bezpiecznie wykonywać poszczególne zabiegi. Jednym z podstawowych narzędzi pracy stylistki jest pęseta. Istnieje jednak wiele rodzajów pęset i nie każda równie dobrze sprawdzi się w każdej czynności. Dlatego mam dzisiaj dla was krótki poradnik na temat tego, jak wybrać idealną pęsetę do stylizacji rzęs.

Pęseta do stylizacji rzęs – na co zwrócić uwagę?

Odpowiednie dopasowanie pęsety do zabiegów, które wykonujemy, a także do naszych indywidualnych oczekiwań, jest bardzo ważne. Ułatwia pracę i pomaga osiągnąć zamierzone efekty zabiegu. Nie każda pęseta będzie „współpracowała” ze stylistką,. Warto wiedzieć, jakie są rodzaje tych narzędzi i czym kierować się przy ich wyborze.

Jeśli chodzi o budowę pęsety, należy zwrócić uwagę na trzy najważniejsze aspekty:

  1. Styk pęsety – czyli końcówki, którymi chwytamy kępki i umieszczamy je na powiece. Chodzi o to, aby rzęsy „nie uciekły” z pęsety podczas aplikacji, dlatego chwyt musi być precyzyjny i stabilny. Rodzaj pęsety dobiera się do wykonywanego zabiegu. W metodzie 1:1 sprawdza się pęseta jednostykowa (po zaciśnięciu jej ramiona przylegają do siebie na całej długości), a do metod objętościowych dwustykowa (po zaciśnięciu najpierw łączą się same koniuszki pęsety, a dopiero przy mocniejszym zacisku – całe ramiona).
  2. Kształt pęsety – czyli kąt zakrzywienia. Wybór zależy tutaj głównie od preferencji stylistki. Wyróżniamy pęsety lekko zakrzywione (ok. 30 stopni), średnio zakrzywione (ok. 45 stopni), mocno zakrzywione (ok. 90 stopni) i mocno zakrzywione typu L. Każda stylistka powinna wybrać pęsetę, z którą pracuje się jej najwygodniej, dlatego warto wypróbować kilka różnych, zanim zdecydujemy się na jeden rodzaj.
  3. Materiał wykonania – czyli z czego zrobiona jest pęseta. Wpływa to między innymi na jej wagę, jakość, trwałość, odporność na uszkodzenia. Każda pęseta wykorzystywana do pracy z rzęsami powinna być wodoodporna, wykonana ze stali nierdzewnej i mieć odpowiednią wagę. Nie może być zbyt ciężka (aby nadgarstek nie męczył się za szybko podczas wykonywania zabiegu) ani zbyt lekka (aby stabilnie leżała w dłoni i umożliwiła dokładny chwyt). Warto też rozważyć wybór pęsety pokrytej gumową warstwą, zwłaszcza w przypadku metody 1:1. Takie narzędzie nie będzie wyślizgiwać się z dłoni i da większą pewność przy precyzyjnych ruchach.

Znajdź pęsetę idealną dla siebie

Tak naprawdę nie ma pęsety uniwersalnej – idealnej dla wszystkich. Każda stylistka ma własne oczekiwania i metody pracy. Wypróbujcie różne rodzaje pęset i same zdecydujcie, z którą pracuje się Wam najlepiej, najwygodniej i najprzyjemniej. To na pewno podniesie zarówno komfort Waszej pracy, jak i efektywność wykonywanych przez Was zabiegów.