Blog

Jak dbać o swoje zdrowie będąc stylistką rzęs?

Stylistka rzęs dba o samopoczucie i wygląd innych. Taki jest cel i sens jej pracy. Ale wykonując ten zawód, powinna też pamiętać o tym, aby odpowiednio zadbać o samą siebie. Pozwoli to zachować dobre zdrowie, energię do pracy i satysfakcję z jej wykonywania. Jak stylistka rzęs może na co dzień dbać o swoje zdrowie?

Siedzący tryb pracy – zadbaj o kręgosłup i całe ciało

Wiele godzin w pozycji siedzącej i w nienaturalnym pochyleniu nie służy kręgosłupowi. Nie bez przyczyny wiele stylistek rzęs skarży się na bóle pleców i karku oraz inne dolegliwości fizyczne. Dlatego bardzo ważne jest, aby wyrobić sobie odpowiednie nawyki:

  • Wyprostowana postawa ciała podczas pracy – zwracaj uwagę na to, aby ramiona nie uciekały za bardzo do przodu, głowa nie wychylała się poza oś szyi, a barki nie były cały czas uniesione.
  • Ćwiczenia rozciągające w przerwach od pracy – planuj zabiegi tak, aby mieć pomiędzy nimi wystarczająco dużo czasu nie tylko na przygotowanie się do kolejnej wizyty, ale także dla siebie. Rozciągaj plecy, barki i ramiona, nie zapominaj o nadgarstkach. Delikatne ćwiczenia rozciągające pozwolą zmniejszyć napięcie w mięśniach, a także rozluźnić przeponę. To z kolei pomoże Ci w efektywnym, swobodnym oddychaniu, które także jest bardzo ważne dla Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia.
  • Zmiany pozycji pracy – nie musisz przez cały czas siedzieć w tej samej pozycji. Reguluj wysokość swojego fotela i łóżka, na którym leży klientka. Co jakiś czas możesz wstać, zmienić kąt nachylenia pleców lub ułożenie barków.
  • Odpoczynek dla oczu. Gdy przez dłuższy czas wzrok jest skupiony na jednym punkcie, oczy zaczynają się męczyć, piec, wysuszać. Postaraj się co jakiś czas oderwać wzrok od twarzy klientki i przenieść go na oddalony punkt. To przyniesie Ci ulgę, a dodatkowo pozwoli dłużej utrzymać ostrość widzenia.

Efektywny wypoczynek po pracy

Zadbaj o siebie także po pracy. Skoro spędzasz większość dnia w pozycji siedzącej, Twój wypoczynek powinien być aktywny. Uprawiaj regularnie ulubione sporty lub ćwicz w domu. Pływanie, joga czy wizyty na siłowni powinny być stałym elementem Twojego życia, jeśli chcesz zachować dobrą kondycję i samopoczucie. Pamiętaj też o zrównoważonej diecie. Siedzący tryb życia w połączeniu z niewłaściwym odżywianiem może prowadzić do rozwoju różnych chorób i dolegliwości: cukrzycy, chorób układu krążenia, wzrostu masy ciała czy nadciśnienia.

Oprócz tego warto od czasu do czasu wybrać się na masaż lub wizytę u fizjoterapeuty. Potraktuj to nie tylko jako formę zadbania o swoje ciało, ale także jako sposób na relaks i odpoczynek dla Twojej głowy.

Zdrowie w w ciele i w głowie

A skoro już o głowie mowa, to warto zwrócić uwagę także na swój stan psychiczny i emocjonalny. Praca stylistki rzęs należy do stresujących – codzienny kontakt z ludźmi i odpowiedzialność za to, aby zabiegi były wykonywane precyzyjnie i bezpiecznie mogą być obciążeniem dla psychiki. Jeśli dodatkowo pojawiają się nieprzewidziane sytuacje związane z pracą lub ma się na głowie prowadzenie własnego biznesu, to napięcie zdecydowanie rośnie. Może pojawić się bezsenność, problemy z apetytem lub inne dolegliwości psychosomatyczne.

Postaraj się znaleźć sposoby na to, aby każdego dnia uwolnić głowę od stresu i negatywnych myśli. Dotleniaj się (niedotlenienie sprzyja większemu wydzielaniu hormonu stresu – kortyzolu), znajduj czas na relaks, hobby i życie towarzyskie i przede wszystkim bądź dla siebie wyrozumiała. To z pewnością pozwoli Ci zachować równowagę i czerpać więcej przyjemności z pracy, którą wykonujesz.