Blog

Dezynfekcja a sterylizacja

Dezynfekcja a sterylizacja

Dezynfekcja, sterylizacja, czy te oba pojęcia możemy stosować wymiennie? Co one dokładnie oznaczają i jaki mają związek z prowadzeniem gabinetu kosmetycznego? Na te i inne, podobne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. 

Prowadząc własny gabinet kosmetyczny musisz pamiętać o kluczowych zasadach higieny i bezpieczeństwa, zarówno swoich klientów, jak i pracowników. Aby zminimalizować ryzyko infekcji stosuje się zabiegi sterylizacji i dezynfekcji. Różnią się one przede wszystkim swoim zasięgiem oraz skutecznością. Przyjrzymy się ich dokładnej charakterystyce. 

 

Dezynfekcja

Jej zadaniem jest ZMNIEJSZANIE liczby mikroorganizmów na używanych powierzchniach lub przedmiotach. Nie jest to jednak proces całkowitej eliminacji.

Co zatem poddajemy dezynfekcji i jakich używamy do tego środków?

W zakładzie kosmetycznym będą to nożyczki, pęsety, pędzle i inne narzędzia, które używamy w pracy z ciałem klientki. Pamiętajmy, że naszym obowiązkiem jest je dokładnie czyścić i dezynfekować po każdym użyciu. Nie możemy również zapomnieć o naszym miejscu pracy, czyli wszelkich fotelach, stołach, krzesłach i innych powierzchniach roboczych. Bakterie przenoszą również nasze ręce – one też wymagają dezynfekcji przed bezpośrednim kontaktem ze skórą klientki. 

Przy wyborze odpowiednich preparatów do dezynfekcji, zwracajmy uwagę na ich spektrum działania: przeciwwirusowego, przeciwbakteryjnego i przeciwgrzybicznego. Powinny być także bezpieczne w użytkowaniu, zarówno dla ludzi, jak i oczyszczanych narzędzi oraz powierzchni. Na rynku dostępnych jest wiele produktów chemicznych o różnym przeznaczeniu – do dezynfekcji powierzchni, podłóg, narzędzi czy rąk. Stosujmy je zawsze zgodnie z informacjami producenta znajdującymi się na etykiecie.

Dezynfekcja zanurzeniowa, a co to takiego?

To jeden z rodzajów dezynfekcji narzędzi, który polega na ich zanurzeniu w odpowiednim preparacie z wykorzystaniem dedykowanego pojemnika szklanego. Po określonym przez producenta czasie wyjmujemy narzędzia, pozostawiamy je do wysuszenia i następnie przechowujemy w sterylnych torebkach. 

kurs stylizacji rzęs

Sterylizacja

Jej głównym celem jest CAŁKOWITA eliminacja wszelkich mikroorganizmów z używanych narzędzi lub danego obszaru pracy.

Kiedy stosujemy zabiegi sterylizacji?

Przede wszystkim sterylizujemy narzędzia poddawane wielokrotnemu użytkowi. W tym celu stosuje się najczęściej sterylizatory, tak zwane autoklawy, czyli specjalne narzędzia o doskonałych właściwościach bakteriobójczych i chorobotwórczych. Jest to jednak zdecydowanie kosztowne rozwiązanie, więc wcześniej upewnijmy się w lokalnym Sanepidzie, czy na pewno jest ono wymagane w naszym gabinecie.

 

Podczas codziennej pracy pamiętajmy o bezpieczeństwie i higienie własnej, pracowników oraz klientów. Jest to niezwykle istotne, aby cieszyć się renomą dobrego zakładu kosmetycznego. Obecnie klienci zwracają coraz większą uwagę na czystość narzędzi i warunki, w jakich wykonywane są usługi. Raz zrobione złe wrażenie i wyrobione, negatywne opinie ciężko zmienić. Nie ryzykujemy utraty klientów kosztem własnej, chwilowej wygody. Odpowiednio wykonywana sterylizacja i dezynfekcja jest szybka, skuteczna, a przede wszystkim zapewnia czyste i przyjazne środowisko dla wszystkich.

Życzę Wam satysfakcjonującej i bezpiecznej pracy oraz samych zadowolonych klientów!