Blog

Ciąża a stylizacja rzęs i brwi

Czy powinno się wykonywać stylizację rzęs i brwi kobietom w ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele stylistek, które chcą właściwie zadbać o bezpieczeństwo i komfort swoich klientek, a przy tym zapewnić im najlepsze efekty zabiegów. Ciąża nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do stylizacji, jednak warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach, przyjmując w gabinecie ciężarne kobiety.

Ciąża a zabiegi przedłużania rzęs

Jeśli chodzi o zabiegi przedłużania rzęs, ciąża powinna być przesłanką do szczególnej ostrożności zarówno ze strony klientki, jak i stylistki. Opary kleju do przedłużania rzęs mogą podrażniać drogi oddechowe i wpływać na komfort i samopoczucie klientki, zarówno podczas, jak i po zabiegu. W celu zapewnienia odpowiedniej ochrony dróg oddechowych i ograniczenia ilości wdychanych oparów, warto zastosować maseczkę ochronną z odpowiednim filtrem.

Nie istnieją badania, które potwierdzałyby lub wykluczały negatywny wpływ preparatów do przedłużania rzęs na zdrowie ciężarnej lub dziecka. Jednak ostrożność w tej kwestii nie zawadzi. Warto zwrócić szczególną uwagę na tendencje do występowania alergii. Jeśli u kobiety w ciąży wystąpi reakcja alergiczna, to jej złagodzenie może być trudne ze względu na ograniczoną możliwość przyjmowania leków. Można zastosować krem barierowy chroniący skórę. Przed zabiegiem trzeba zrobić wnikliwy wywiad na temat występowania u klientki alergii w przeszłości.

Ważne jest także poinformowanie klientki o tym, że efekty zabiegu mogą różnić się od zamierzonych. Ze względu na wyższe stężenie hormonów, trwałość aplikacji może być mniejsza. Rzęsy mogą rosnąć szybciej lub może zmienić się ich struktura, co także przekłada się na trwałość i efektywność zabiegu.

Ciąża a stylizacja brwi

Jeśli chodzi o zabiegi stylizacji brwi (np. henna pudrowa, koloryzacja, laminacja), warto pamiętać, że używane preparaty będą miały bezpośredni kontakt ze skórą. Zwiększa to ryzyko podrażnienia, reakcji alergicznej i innych dolegliwości skórnych. Klientki w ciąży nie mogą przyjąć leków antyalergicznych, więc należy zachować szczególną ostrożność i przede wszystkim dokładnie poinformować klientkę o wszystkich możliwych konsekwencjach.

Ponadto, tak jak w przypadku przedłużania rzęs, zmiany hormonalne mogą negatywnie wpłynąć na efekt zabiegu. Na to klientka także powinna zostać przygotowana zanim się na niego zdecyduje. 

Komfort i samopoczucie klientki w ciąży

Gdy w gabinecie pojawia się klientka w ciąży, należy zwrócić szczególną uwagę na pozycję, w której będzie się znajdowała podczas zabiegu. Nie powinna leżeć całkowicie na płasko, warto też zadbać o dodatkowe poduszki i podparcie dla bioder i nóg. 

Nie eksperymentuj!

Ciąża to czas, w którym należy wyjątkowo dbać o zdrowie i nie podejmować zbędnego ryzyka. Dlatego jako stylistka rzęs masz obowiązek poinformować ciężarną klientkę o tym, że nie ma naukowych dowodów na nieszkodliwość zabiegów. Jeśli na zabieg zapisuje się nowa osoba, u której nie wykonywałaś wcześniej stylizacji, bezpieczniej jest odmówić. Ciężko w takiej sytuacji ocenić ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Ze stałymi klientkami możesz natomiast pracować pod warunkiem, że dokładnie przedstawisz im wszystkie niezbędne w tym temacie informacje.